Öne Çıkanlar Sanatçı Hasan Erin Yeni Albümü Çıktı Memur Sen 15 Temmuz Şehitleri Bayrak Koşusu Takım Hedefe Ulaşamadı! Talep Olursa Binalar Yeniden İncelenecek

Bu haber kez okundu.

CHP’den Vazgeçmiyoruz Açıklaması

Başkan Çekil İstanbul Sözleşmesi’nin iptal edilmesini protesto etmek için yapılan mitinge atıfta bulunarak; kadınlardan korktuklarını kaydetti.

Çekil, “İstanbul Maltepe Sahil Miting Alanı’nda “İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz “mitingi yapılıyor.

Günlerdir İstanbul Valiliği’nden beklenen izin yazısı, çıkabildi. Ancak miting bin kişinin katılımı ile sınırlandırıldı. Maltepe’de en az 2 milyon kişilik alanın sadece bin kişi ile sınırlandırılması, kadınlardan korktuklarını gösteriyor.

“Kotalar Bize Dar” diyerek yola çıkan Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak, “Sayılar Bize Dar” diyoruz ve Türkiye’nin her noktasından sesimizi yükseltiyoruz: İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz!” dedi

“Fesih Kararını Tanımıyoruz”

Açıklamalarını sürdüren Çekil, “İstanbul’da toplanan kız kardeşlerimizle dayanışma içerisindeyiz.

Bu amaçla, Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kollarıolarak81 ilde eşzamanlı basın açıklaması yapıyoruz. Değerli Basın Mensupları, Biz kadınlar, kazanılmış haklarımızın gasp edilmesine izin vermeyeceğiz.

Tek adamrejiminin20 Mart 2021 tarihinde, gece yarısı açıkladığı İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararını tanımıyoruz, tanımayacağız.

Bizler, bu hukuksuz kararının iptali için Danıştay’a başvuruda bulunduk. Yürütmenin durdurulması kararınıbeklerken,30 Nisan 2021’de Resmi Gazete’de, ikinci bir Cumhurbaşkanı Kararnamesi yayımlandı.

Kararda, İstanbul Sözleşmesi’nin fesih tarihinin 1 Temmuz olduğu belirtildi. Bu karar, açıkça yargıya talimat niteliğindedir.

Nitekim Danıştay, 1 Haziran 2021 tarihinde açtığımız davaya yönelik, idarenin savunması alındıktan sonra inceleme gerektiğine hükmetti.

Kadınlar için hayati öneme sahip İstanbul Sözleşmesi konusunda Danıştay’ın savunma almak için bile iki ay beklediği böylece ortaya çıkmış oldu. İstanbul seçimlerinin tekrar edilmesine ve referandumda mühürsüz oy pusulalarının kabul edilmesine evet  diyen, dönemin Yüksek Seçim Kurulu üyesi, bugünün Danıştay Başkanı Zeki Yiğit’e sesleniyoruz: İstanbul Sözleşmesi’nin feshine ilişkin tek cümlelik kararda ne bir gerekçe, ne de bir açıklama bulunuyor. 1 Temmuz’a sayılı günler kaldı.

Acilen hukukun üstünlüğünü gösteren bir karar alın! Meclis’teki tüm partilerin oybirliğiyle kanunlaşan İstanbul Sözleşmesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin iradesi yok  sayılarak feshedilemez.

Anayasa'ya açıkça aykırı olan bu kararı derhal iptal edin. Danıştay bu hukuksuzluğa “Dur!” demek için daha neyi bekliyor?

Kadınlar her gün katledilirken, şiddete uğrarken, böylesine önemli bir davayı rutin bir dava gibi ele alamazsınız.” ifadelerini kullandı

“Talimata Boyun Eğdiğiniz Anlaşılıyor”

Danıştay’a yönelik eleştirilerini sürdüren Çekil, “ İnsan haklarıyla ilgili bir davada, her dakika çok değerlidir.

Siz ise, 63gün sonra ancak savunma istemeye karar verebildiniz. 1 Temmuz geçtikten sonra, karar verseniz ne olacak?

Üstelik bu karar hukuka aykırılık yönünde olursa, uluslararası bir skandala imza atmış olacaksınız.

Davayı yürütüş şeklinizden, talimata boyun eğdiğiniz anlaşılıyor.

Bir çağrı da Venedik Komisyonu’na yapıyoruz: Fesih kararının yürürlüğe girmesi için açıklanan 1 Temmuz tarihi ertelenmelidir.

Çünkü Türkiye’de tek adam rejiminin talimatı ile işleyen hukuk sistemi ağır ve hantal!

Danıştay’a yaptığımız başvuru henüz sonuçlanmadı.

Savunma için iki ay bekleyen Danıştay’ın, fesih kararı yürürlüğe girene kadar karar mekanizmasını çalıştırmayacağı görülüyor.

Bu nedenle, fesih kararının yürürlüğe giriş tarihi iç hukuk yolları tükenene kadar ertelenmelidir. İmza tarihinde İstanbul Sözleşmesi’ni yere göğe sığdıramayan dönemin başbakanı, bugün sözleşmeyle ilgili karalama kampanyaları yürütüyor. Oysaki erkek şiddetini ve çocuk istismarını önlemek, herkesi şiddete karşı korumak, şiddet faillerini yargılamak, devletin anayasal yükümlülüğüdür. Bu yükümlülükten kaçamazsınız!” dedi

“Genel Merkezimizde 7/24 Faaliyet Gösteren Bir Çağrı Merkezi Kurduk”

Partilerinin şiddet mağduru kadınlara yönelik faaliyetlerini de açıklayan Çekil, şu ifadeleri kullandı; “ Biz, icracı bir konumda olmamamıza rağmen, sözleşmenin gereklerinden birini hayata geçirdik ve Yaşam Hak Projemizi başlattık.

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak, kadına yönelik şiddeti durdurmak ve İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatmak amacıyla, genel merkezimizde 7/24 faaliyet gösteren bir çağrı merkezi kurduk. 444 82 85 numaralı hattımız kanalıyla şiddet mağduru kadınlara, istismara uğrayan çocuklara ve ailelerine hizmet veriyoruz. Barolarla imzaladığımız protokoller çerçevesinde ücretsiz hukuki destek sunuyoruz. 

İmzaladığımız protokol çerçevesinde, ücretsiz psikolojik rehberlik hizmeti veriyoruz.

Ayrıca bazı illerde iş ve eğitim desteği sunuyoruz.

Sosyal Güvenlik Mevzuatı, İş Kanunu ve Vergi Mevzuatı hakkında da bilgilendirme hizmeti verdiğimiz iller bulunuyor.

Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin olduğu yerlerde, şiddet gören kadınların barınma ihtiyacını karşılıyoruz.

Sözleşmenin fesih kararının ardından, Yaşam Hak otobüsümüzle yollara çıktık.

Türkiye’yi adım adım gezerek kadınlara haklarını ve İstanbul Sözleşmesi’nden neden vazgeçmediğimizi anlatıyoruz. Gittiğimiz her yerde, şiddet mağduru

kadınlarla buluşuyor ve ülkemizdeki kadınların yaşadığı şiddetin tolere edilemez olduğunu görüyoruz.

Şu da bilinmelidir ki; İstanbul Sözleşmesi hukuksuz bir şekilde feshedilecek olursa, genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’ nun bize verdiği bir söz var: İktidara geldiğimizde, ilk bir hafta içinde sözleşmeyi tekrar yürürlüğe koyacak adımları atacağız.

Kimse biz kadınların örgütlü gücünü hafife almasın. Mücadelemiz 1 Temmuz’a kadar ki sıkışık zaman dilimi ile sınırlı değil.

1 Temmuz’dan sonra da mücadelemiz devam edecek.

Sözümüz açık, kararımız net: İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz! Türkiye’nin her ilinde tek ses olarak haykırıyoruz: İstanbul Sözleşmesi’nden değil, önümüzden çekilin!

Yaşasın örgütlü mücadelemiz! Yaşasın kadın dayanışması!”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol