banner30
Öne Çıkanlar Genç İşadamı Kalp Krizi Geçirdi Prof. Dr. Mehmet Akbulut Et İhtiyacının Karşılanmasında Sıkıntı Yaşanmıyor Türkiyenin En Güçlü İş Kadınları Arasında yer aldı Bakan Albayrak Corona Virüs Tedbirlerini Açıkladı

Bu haber kez okundu.

DEVA’dan Akaryakıt Zammı Tepkisi

. Aydemir, akaryakıt fiyatlarını TL bazında Avrupa’daki ülkelerle kıyaslayan iktidarı algı operasyonu yapmakla eleştirdi.

Aydemir açıklamasında, iktidarın akaryakıtta uyguladığı eşel mobil sistemi ile maliyetlerdeki artışları tüketicilere yansıtmamak için, kur ve petrol fiyatlarındaki artışı, ÖTV’den karşıladığını ancak son dönemde döviz kuru ve petrol fiyatlarındaki artışlarla, ÖTV’de karşılanacak bir marj kalmadığı için, zamların sürekli pompa fiyatlarına yansımaya başladığını ifade etti.

“Vatandaşlarımız Yeni Bir Zam Gelmeden Depolarını Doldurmak İçin Petrol İstasyonlarına Akın Etti”

Açıklamalarını sürdüren Aydemir,“Cumhurbaşkanı; ‘Amerika’nın, İngiltere’nin halini görüyorsunuz. Benzin yok. Almanya’da, Fransa’da kuyruklar… Yiyecek bulamıyorlar. Türkiye’de böyle bir sorun yok’ demişti. Bu değerlendirmesinin gerçeği yansıtmadığı aşikâr… İngiltere’de yaşanan geçici kuyruklar, ülkede pandemi sonrası yeterli sayıda nakliye aracı sürücüsü olmamasından kaynaklanıyor. İktidar sayesinde ülkemizde de, kuyruklar oluştu. Vatandaşlarımız, akaryakıta sürekli gelen ve gelmesi de beklenen zam yağmuru karşısında, petrol istasyonlarına akın etti. İktidarın açıklamalarının aksine, ekonominin son derece kötü olduğunun, vatandaşlarımızın dayanamayacak noktaya geldiğinin daha açık bir göstergesi olabilir mi?” ifadelerini kullandı.

“Her Alanda Maliyetler Artacak”

Akaryakıt artışlarının her alanda fiyat artışlarına neden olacağını iddia eden Aydemir açıklamalarını şu şekilde sürdürdü; “Kur ve uluslararası petrol fiyatlarındaki artış devam ederse, her artış pompa fiyatına yansıyacak. Akaryakıttaki zamlar ne yazık ki; ülkemizde tarım ve ulaşım başta olmak üzere her alanda, maliyetlerin daha da artmasına neden olacak. Bu da yeni zamları doğuracak. İktidar diğer alanlarda olduğu gibi, akaryakıt fiyatları konusunda da kalıcı çözümler üretmek yerine, tribünlere oynadı. Maliyet artışlarını bugüne kadar ÖTV gelirinden imtina ederek karşıladı. ÖTV’den kaynaklı azalan vergi gelirini tütün, alkol ürünleri ve araçlar üzerindeki ÖTV’yi ve diğer vergileri artırarak karşılamaya çalıştı.

İktidar bu taktiği devamlı yapıyor. Nitekim elektrikte de bu taktiği uyguladı, uyguluyor. Zam yapmamak ya da daha az yapmak için kamu şirketlerini zarara sokuyor ve aslında bir şekilde yükü yine vatandaşımıza yüklüyor. Vatandaşlarımızın artık yeni bir zamma gücü kalmamıştır. Bu yöntemler hiçbir zaman kalıcı çözüm olmayacağı gibi vatandaşlarımızı kandırmaya çalışmaktan başka bir şey değil. Çözüm ekonomiyi düzeltmek ve vatandaşlarımızın refah seviyesini artırmak.”

“Fiyatların TL Bazında Karşılaştırması Tam Bir Algı Operasyonu”

Akaryakıt fiyatlarının, karşılaştırma yönteminin doğru olmadığını kaydeden Aydemir, “Ülkemizdeki akaryakıt fiyatlarının, Avrupa’daki akaryakıt fiyatları ile karşılaştırılması ise; elma ile armudu karşılaştırmakla aynı... Bu tam bir algı operasyonu... İktidar elektrik ve doğal gazda yaptığı gibi, akaryakıtta da Avrupa’daki fiyatlarla, ülkemizdeki fiyatları TL bazında karşılaştırıyor ve bizdeki fiyatların uygun olduğunu iddia ediyor. Bu şekilde vatandaşlarımıza yeni zamlara hazırlıklı olun çağrısı yapıyor. Avrupa’daki yakıt fiyatlarını, Dolar ve Euro karşında erimiş olan, TL’ye çevirerek yapılan bir karşılaştırma kabul edilemez.”

Alım gücü dikkate alınmadan yapılacak karşılaştırmalar anlamsızdır. Bu çaba, iktidarın sorumluluğu kabul etmemek için kaçış yolu... Millî gelirin sürekli azaldığı ve AB ülkeleri içinde en düşük asgari ücrete sahip ülkemizde, hatta Çin’in bile, birçok bölgesinin altına indiği ülkemizde vatandaşlarımızın gelir durumuna bakarak kıyaslama yapılmalı.” dedi.

‘Avrupa’daki Asgari Ücretle 4 Kat Fazla Yakıt Alınıyor’

Açıklamalarına devam eden Aydemir, “Avrupa’da, asgari ücretle alınabilen akaryakıt miktarı ile ülkemizde asgari ücretle, alınabilen akaryakıt miktarı arasında 4 kata yakın fark var. Avrupa’da, yakıt fiyatının en yüksek olduğu ülke olan Hollanda’da yakıt fiyatı 1,874 Euro (20,6 TL) iken asgari ücret yaklaşık 1650 Euro (18.500 TL) , biz de ise yakıt fiyatı; 0,751 Euro (8,15 TL) iken asgari ücret 2.825 TL… Yani Hollanda da, yakıt fiyatı bize göre 2,5 kat fazla ancak asgari ücret de 6,5 kat fazla… Bir Hollandalı asgari ücretiyle 880 litre benzin alabilirken, bizim vatandaşımız asgari ücretiyle sadece 346 litre benzin alabiliyor. Hollanda vatandaşı, bizim vatandaşımıza kıyasla çok daha rahat yaşıyor.” dedi

Ülke

Akaryakıt Ücreti (Litre)

Aylık Asgari Ücret

Alınan Toplam Akaryakıt (Litre)

Hollanda

1,874 Euro

1650 Euro

880

Türkiye

8,15 TL

2825 TL

346

“İktidar Ve Yandaşları Çözüm Aramadıkları Gibi Alay Etme Cüretinde Bulunuyorlar”

İktidara yönelik eleştirilerini sürdüren Aydemir, “İktidar ve yandaşları çözüm namına bir adım atmadıkları gibi, eski bir AK Partili milletvekilinin yaptığı gibi, alay etme cüretinde bulunuyorlar. ‘Mini mini zam yapılıyor’ diyorlar. O zaman, vatandaşlarımızın gelirlerini de mini mini artırın. Nitekim son bir ayda mini mini zam yaparak, akaryakıta son bir ayda 5 kez zam yapılmıştır. Dolar kuru arttıkça akaryakıt fiyatları da, artmaya devam edecektir. Vatandaşlarımızın gelirleri ancak TÜİK’in makyajlı enflasyonu oranında; 6 ayda bir artırılıyor ve TL’deki değer kaybı çok daha hızlı olduğu için, reel gelirimiz sürekli azalıyor.

Her ay sürekli fakirleşiyoruz. Her gün yeni bir zam haberi ile uyanıyoruz. Dolar kuru artıyor. Enflasyon tırmanıyor. Ekonomik göstergeler sürekli kötüye gidiyor. Vatandaşlarımızın alım gücünün sürekli düştüğü bir dönemde, iktidarın elinden ise, zamları küçümsemek ve meşrulaştırmak geliyor. Zamların yağmur gibi yağdığı bir dönemde, bu zamları küçümseyerek ve meşrulaştırarak vatandaşlarımızı rahatlatamazsınız. İvedi olarak ekonomimizi düzeltecek, vatandaşlarımızın gelir seviyesini yükseltecek adımlar atmalısınız. Atamıyor musunuz? O zaman yol açın, biz atalım ve ülkemizi düzlüğe çıkartalım.” ifadelerini kullandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol