Öne Çıkanlar 5 Milyon İş Kayboldu Engelsiz Yaşam Merkezinin İhalesi Yapıldı Engelli Kardeşlerin Evleri Yandı Esnaf Kan Ağlıyor Erbaaspor-Elazığ Belediyespor

Bu haber kez okundu.

DEZA-PAR'DAN DÜNYA ANADİL GÜNÜ ETKİNLİĞİ

Demokrasi Zamanı Partisi tarafından düzenlenen Dünya Anadil günü etkinliği yapıldı.

Demokrasi Zamanı Partisi Genel Başkanı Düzgün Dilaver Eren, her dilin dünyayı zenginleştirdiğini söyleyerek; “Dünyada kötü bir gidiş var. Tekleşen bir dünya, bu dünyayı savunan anlayışlar aslında bir yok oluşu savunuyorlar. Bugün her dilin bir zenginlik olduğunu, her dilin dünyamızı zenginleştirdiği anlamında diller konusundaki önem, bakıyorsunuz bu dillerin yok olmasına yönelik bu dilleri başka bir dilin egemenliği altına almak sonuçta şunu anlatır: bu dünyada egemen bir dil olacaksa bu dil bu toprakta yaşayan diller olmayacaktır.” Dedi.

Munzur Üniversitesi Zaza Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Zülfü Selcan, zaza dilinin dünya dilleri arasında yer aldığını belirterek; “dünya dilleri içerisinde zazaca’nın da bir yeri var. Ülkemizde de zazaca 3 ile 5 milyon nüfus tarafından konuşulan bir dildir. Oda ülkemizin kültür bahçesinde bir fidandır. Onun için bu dilin yaşaması da gereklidir.” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol