banner30
Öne Çıkanlar İl Seçmeleri Tamamlandı Ahmet Doğan Vali Yırık ve Başkan Şerifoğullarından Başsağlığı Elazığda silahlı kavga: 5 Yaralı Motosiklet Sürücüsü Hayatını Kaybetti

Bu haber kez okundu.

Diyabet Tedavisinde Devrim Yaratacak Gelişme

Deri altına yerleştirilen sensörlerle kandaki glikoz miktarı ölçülüp, gerekli insülin otomatik olarak verilecek.

Dünya genelinde milyonlarca kişinin mücadele ettiği diyabetle ilgili devrim niteliğinde bir cihaz geliştirildi. İngiltere’de yetişkin ve çocuklardan oluşan 1000 kişi üzerinde denenecek cihaz bir çeşit yapay pankreas görevi üstleniyor.

The Times’ın haberine göre deri altına sensörler, akıllı cihaza kandaki glikoz miktarını ölçerek bildirimler gönderiyor. Akıllı cihaz tarafından işlenen verilerin ardından, gerekli miktarda insülin, yine deri altındaki otomatik pompa tarafından salgılanıyor.

Söz konusu sistem kandaki şeker oranını dengede tutarken, hastaların hayatını tehdit edebilecek ataklardan da korumayı hedefliyor.

The Times’a konuşan Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) Danışmanı Prof. Dr. Partha Kar, “İnsülinin 100 yıl önce keşfedilmesinden bu yana, yapay zeka diyabet tedavisinde potansiyel olarak en büyük devrim yaratacak gelişme” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol