Öne Çıkanlar Cmhurbaşkanı Erdoğan Elazığa Geldi Depremde Vefat Edenler İçin Anma Programı Düzenlenecek Basın İlan Kurumu 60 yaşında Rektör Göktaş: Temennimiz Yeni Yılda Yüz yüze Eğiteme Geçmek İpek Yolu Projesinin Su İhtiyacı DSİ Tarafından Karşılandı

Bu haber kez okundu.

Elazığ Normalleşebilecek mi?

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca normalleşme sürecinin 1 Mart’ta başlayacağını açıkladılar.  Yapılan açıklamaya göre normalleşme süreci her il için farklı işleyecek normalleşme sürecinin başlaması vaka sayılarının belirlenen sayının altında olması gerekiyor. Haftalık vaka sayısı ile birçok ili geride bırakan Elazığ,  Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan enfeksiyon riski haritasına göre  bölgesindeki en riskli şehir…

Elazığ’da ki virüs önlemleri yetersiz mi?

Türkiye Enfeksiyon Riski Haritası’nda vaka sayıları ile orta yüksek riskli grupta yer alan Elazığ’ın çevresindeki  neredeyse bütün illerin   orta düzey riskli grupta  yer alması Elazığ’daki önlemlerin bir kez daha gözden geçirilmesi gerektiği yönünde ciddi işaretler veriyor. Vaka sayılarının düşürülmesi noktasında en büyük görevin ise şehir yöneticilerine düştüğünü hatırlatmak istiyoruz.

Haritaya göre vaka ortalaması ile bölgenin en fazla vaka görülen ili olan Elazığ bu haliyle 1Mart’ta başlayan normalleşme sürecinin başlamayacağı şehirlerden biri olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

  Normalleşmenin Başlaması İçin Elazığ’ın Komşularının Rengine Bürünmesi Gerekiyor

Türkiye Enfeksiyon Riski Haritası’nda Elazığ’ın çevresindeki  nerdeyse bütün komşuları orta riskli grupta yer aldığı için sarı renkle gösterilirken  Elazığ orta yüksek riskli yapısı ile kahverengiye demir atmış gibi görülüyor. 

Çevresinde 1 Martta başlayacak olan normalleşme sürecinin Elazığ’da da başlaması için  Elazığ’ında sarı renge dönmesi gerekiyor. 

Bu durumun başarılabilmesi için ise tek şart ise vaka sayılarının düşmesi…

Normalleşmenin Başlaması İçin Herkese Görev Düşüyor

Normalleşme sürecinin başlayacağı 1 Mart’a bir haftadan daha az bir süre kaldığını düşündüğümüzde Elazığ’ın normalleşme sürecine dahil olabilmek için elinden gelenin fazlasını yapması gerektiğini hatırlatmakta fayda görüyoruz.

Bu noktada Bilim Kurulu’nun aylardır dile getirdiği maske, mesafe ve hijyen kurallarına daha fazla özen göstermemiz gerekiyor.  

Şehir olarak bu kurallara uyarken uymayanlara karşı da kesin bir tavır koymamız artık şart olmuş durumda…

Bir haftada vaka sayılarında beklenen düşüş başarısını gösteremezsek şehir olarak 1 Martta bütün komşularımızda normalleşme başlarken biz bölgede kısıtlamaların olduğu tek şehir olacağız.

 Enfeksiyon riski haritasındaki renkler neyi ifade ediyor?

 Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan Enfeksiyon Riski Haritası’ nda illerin enfeksiyon riskleri  dört renkle ifade ediliyor. Haritada Elazığ’ın büründüğü kahverengi en kötü tablonun bir altında olan illere veriliyor. 

Şehirlerin 100 bin kişide görülen haftalık vaka sayılarına göre büründüğü dört rengin ifade ettiği  haftalık vaka sayıları ise şu şekilde;

Kırmızı: 99- 1000

Kahverengi: 49-99

Sarı: 10 -49

Yeşil: 0-10

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol