Öne Çıkanlar Korona Virüs Diyabetlileri Daha Fazla Etkiliyor Cam Seyir Terasında Sona Gelindi Necdet Ayazdan Gazetemize ziyaret Periler BÜYÜKELÇİ ÖMÜRALİYEV VALİ DR. TORAMANI ZİYARET ETTİ

Bu haber kez okundu.

ERDEM: GAZETECİLER, ACİLEN MESLEK YASASINA KAVUŞTURULMALI!

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) 24. Başkanlar Kurulu Toplantısı Konya’da gerçekleştirildi. Toplantıya Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti (FHGC) Başkanı Semih Erdem de katıldı. Toplantı bitiminde bir değerlendirme yapan Başkan Erdem; “Basının sorunlarının tartışıldığı verimli bir toplantı oldu” diyerek acilen Gazetecilik Meslek Yasasının çıkartılması gerektiğinin toplantıda vurgulandığını aktardı.

Basının sorunlarının tartışıldığı TGK 24. Başkanlar Kurulu Toplantısı Konya’da bir otelde yapıldı. 9 gazeteciler federasyonu ve 86 gazeteciler cemiyetinin başkan ve temsilcileri yer aldı.  Bu önemli toplantıya Konya Valisi Vahdettin Özkan, TGK Genel Başkanı Nuri Kolaylı ve Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir’in yanı sıra FHGC Başkanı Semih Erdem de katıldı.

“HERKES GAZETECİ KİMLİĞİ KAZANIYOR!”

Programın açılış konuşmasını Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir gerçekleştirdi. Ardından ise 24. Başkanlar Kurulu Toplantısında Konya’da buluşmaktan dolayı çok mutlu olduklarını ifade eden TGK Genel Başkanı Nuri Kolaylı da, “Burada mesleğimizin sorunları ve dayanışma için bir arada bulunuyoruz. Mesleğimizin çok fazla sorunu var. Bizim acil olarak bir meslek yasamıza ihtiyacımız var. Yoldan geçen herhangi biri, hiçbir eğitimi olmadan eline bir cep telefonu verilerek gönderildiğinde ‘ben gazeteciyim’ diyebiliyor, gazeteci kimliği kazanabiliyor. Bunun düzene girmesi için bir çalışma yapıyoruz. Meslek yasasının hazırlanması için bir kıvılcım yaktık. İnternet yasası sorunumuz var. Aylardır meclise geldi, gelecek deniliyor ancak henüz gelmedi. Basın kartı ve yıpranma hakkı konusunda sorunlarımız var. Basın İlan Kurumu’yla ilgili ve basın ilanlarıyla ilgili sorunlarımız var. Anadolu’daki gazetelerin en önemli can damarlarından biri olan basın ilan konusu, çok kanayan yara. Bunu da Basın İlan Kurulu’nda görev alan sevgili meslektaşlarımla birlikte burada tüm detaylarıyla tartışacağız, arkadaşlarımızın sorularını yanıtlayacağız. Sonuç bildirgesiyle Türkiye kamuoyuna tartışmalarımızı duyuracağız” şeklinde konuştu.

MEDYA SEKTÖRÜ KADERİNE TERK EDİLDİ!

Toplantının sonuç bildirisinin ardından toplantıya dair bir değerlendirme de bulunan Başkan Erdem;  “Ekonomik, siyasi ve teknolojik gelişmelerden yakından etkilenen medya sektörü, önemli bir değişim ve dönüşüm sürecine girmiş olsa bile zaman içinde bu değişimlere paralel olarak birçok sorunla baş başa bırakılmıştır. Ne yazık ki bu sorunların çözümlenmesi bir yana sorunlar çığ gibi büyüdü. Üstelik medya adeta kaderine terk edildi” diyerek bunun değişmesi adına da gazetecilik meslek yasasının acilen çıkması gerektiği ve internet haberciliğinde de kalitenin olması gerektiği üzerinde  kararlar alındığına açıklık getirdi.

BAŞKAN ERDEM: SON DERECE ÖNEMLİ BİR TOPLANTI OLDU

Toplantıda konuşulanlara açıklık getirmeye devem eden Erdem; “Özellikle yerel gazetelerin hayatiyeti, önemli ölçüde Basın İlan Kurumu sistemi ile verilen resmi ilanlara bağlı olduğu vurgusunun yapıldığı toplantıda yasal boşluktan kaynaklanan sorunların çözümü için Gazetecilik Meslek Yasası taslağı tüm yönleriyle ele alınarak, buna son şekli verilmeli ve iktidar - muhalefet uzlaşmasıyla bu yasalaştırılmalıdır noktasında fikirler de beyan edildi” ifadelerini kullanarak son derece verimli bir toplantının hayata geçmesinde emeği geçenlere de ayrı ayrı teşekkür etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol