Öne Çıkanlar Çeşitli Suçlardan Aranan 20 Kişi Tutuklandı Orta Hasarlı Binalar Nihai Karar Verilmiş Değil Koronavirus eğitimi verildi ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİNİN YENİ BAŞKANI OLDU KURNAZ

Bu haber kez okundu.

FAİZLER İNDİ FİYATLAR UÇTU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konut kampanyası açıklamasının ardından, "TOKİ dar gelirli konut başvurusu ne zaman? TOKİ ucuz konut başvuru şartları neler?" sorularının yanıtları araştırılır oldu.

TOKİ UCUZ KONUT BAŞVURU ŞARTLARI NE?

Konutlara başvurabilmek için mevcutta T.C. vatandaşı olunması, projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olunması, projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olunması gerekiyor. Projeye başvuracakların yine TOKİ'den konut satın almamış olması ve konut kredisi kullanmamış olması (Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri kategorisi hariç) şart.

TOKİ UCUZ KONUTLAR KURA İLE Mİ VERİLECEK?

Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerine kuraya girmeden konut alma hakkı tanınacak, ancak bu kişilerin konutları öncelikli olarak kura ile belirlenecek. Engelli vatandaşlara konut sayısının yüzde 5'i kadar kontenjan ayrılacak ve hak sahipleri kura ile belirlenecek. Emekli vatandaşlara konut sayısının yüzde 25'i kadar kontenjan ayrılacak.

"HANGİ ARA BU KADAR VİCDANSIZ OLDUK?”

1.20’leri bulan konut kredi faizlerini 0,99’a çektiklerini açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , evsizlerin ev almalarının önünü açarken, bunu fırsat bilen emlak sektörü konut fiyatlarını yükseltti. Konut fiyatları hızla tırmanışa geçerken, ekonomistler ve ekonomi yazarları kiraların da artışa geçeceği ve paketin olumsuz ekonomik sonuçlar doğuracağı konusunda hemfikir. Hesabından bir açıklama yapan Şamil Tayyar “Kararın mürekkebi kurumadan, üzerine güneş doğmadan konut fiyatları artmaya başladı. Hangi ara bu kadar vicdansız olduk?” dedi.

“Bu indirim zaten parası olana” diyen ,vatandaş ise “Cumhurbaşkanı Erdoğan, konut değeri 2 milyon lira ile sınırlı olan bir paket için aylık 0,89 faizli kredi imkanı sunuyor. Dar gelirli burada düşünülmüyor. Bu indirimi fırsat bilen müteahhit ve ev sahipleri fiyatları katladı. Bu ülkede sistem parası olana göre çalışıyor” diyerek tepki gösterdiler

"ARTAN İNŞAAT MALİYETLERİ NOKTASINDA ÇALIŞILMALI"

Konut destek paketini  değerlendiren Elazığ Müteahhitler Derneği Başkanı Miraç Ayaz ise, 3 paketinde iyi niyetli bir finansman paketi olduğunu fakat yetersiz olduğunu ifade ederek,öncelikle  artan inşaat maliyetleri noktasında çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

ELAZIĞ’DA DURAĞAN İNŞAAT SEKTÖRÜ DAHA ÇOK DURMA NOKTASINA GELDİ”

ELMÜTDER Yönetim Kurulu Başkanı Miraç Ayaz, denetleme mekanizması olmadığı için konut fiyatlarında ki artışın vatandaşa yansıdığını belirterek; “3 paketinde iyi niyetli bir finansman paketi ama bu paketler yetersiz. Çünkü geçen yıl ki inşaat maliyetlerinin bu yıla oranla artışı konut fiyatlarına yansıyarak 2 yıl arasındaki farkın uçurum derecesinde olduğu Buda yaklaşık %300 ile %400 arasındadır. Hal böyle iken vatandaşın alım gücü azaldı. Elazığ’da durağan inşaat sektörü daha çok durma noktasına geldi. Devlet büyüklerimizden talebimiz artan inşaat maliyetleri noktasında çalışma yapılması gerektiği serbest piyasanın var olduğu tartışılmaz olmasına rağmen denetleme mekanizması olmadığı için konut fiyatlarındaki artışlar vatandaşa doğal olarak yansımaktadır. Temennimiz odur ki kısa zaman içerisinde inşaat maliyetlerindeki artışını nasıl aşağı çekeriz konusu gündeme gelir bu tip paketlere ihtiyaç duymayız” diye konuştu

“%40 TAMAMLANAN İNŞAATLARA GENEL OLARAK 20 MİLYAR TL’YE KADAR KREDİ DESTEK PAKETİ SAĞLANACAK”

Ayaz, konut destek paketinin detayların ayrıntılarını açıklarken sözlerini şöyle sürdürdü;  ‘’2. Paketimiz genişletilmiş konut finansman paketidir. Yalnız burada devletin uygun gördüğü bir Husus vardır. 1 konutun %50 si kadar altın veya Dövizi merkez bankasındaki bankalarda bozdurulduğu takdirde konut faizin 0.89 a çekileceği belirtiliyor. Örneğin vatandaş ev alacağı zaman alacağı bedelin %50 bankadaki hesabında bulunan döviz ve altın bozarak sağlandığı takdirde 1 puan daha faiz indirimi sağlanacak. 3. paketimiz ise genelde sektörümüz ile alakalı olup şuan daralan piyasada müteahhitlerimize destek olsun diye sağlanan bir finansmandır. İnşaatların %40 tamamlanmış ve asgari %50 si satılmamış olacağı belirtilirken burada yarı yolda kalmış müteahhitlerimize bir destek düşünülmüştür. %40 tamamlanan inşaatlara genel olarak 20 milyar TL’ye kadar kredi destek paketi sağlanacak. Şart olarak da müteahhitlerin 1 yıl boyunca konut fiyatlarında artış yapmayıp sabit tuttuğu takdirde müteahhitlerimize düşük faizli kredi sağlanacak.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol