Öne Çıkanlar Gönüllü Gençler Depremzede Çocukların Yüzünü Güldürdü İHH SOĞUK SAVAŞIN İZLERİNİ SİLİYOR! İlhan: İzzetpaşa Camiinin Yeniden İbadete Açılması En Önemli Misyonumuzdur HEDEFİMİZ EN AZ İKİ VEKİL Elazığda Trafik Kazası: 1 Ölü

Bu haber kez okundu.

KURAKLIK KAPIDA

Deprem ve Koronavirüs nedeniyle kötü bir yıl geçiren Elazığ, yeni bir felaketle karşı karşıya.

Ülke genelinde olduğu gibi Elazığ'da da kuraklık tehlikesi baş gösteriyor.

Sonbahar ayında yağmurun yağmaması, kış mevsimine girdiğimiz bu günlerde ise kar yağışının olmaması kuraklık tehlikesinin belirtisi olarak görülüyor.

Mevsimin kurak geçmesi nedeniyle Diyanet İşleri Başkanlığının talimatıyla ülke genelinde tüm camilerde cuma namazında eller semaya kaldırılarak yağmur duası yapıldı.

TEHLİKE KAPIDA

Tarım arazilerinin sulanmasında büyük önem taşıyan nehirler yetersiz yağış nedeniyle çekilmeye başladı. Bölgenin en önemli nehirlerinden biri olan ve Keban barajını besleyen Murat Nehrinde son günlerde büyük bir değişim yaşandı.

Nehir suyu çekilerek adeta dereye dönüştü. Nehirdeki ani değişim bölgedeki insanları korkuttu.

VATANDAŞLAR TEDİRGİN

Bölgede tarım ve balıkçılık yapan vatandaşlar, suyun çekilmesi nedeniyle tedirginlik yaşadıklarını belirterek, " Balıkçılık yapanlar teknelerini karaya çekti. Artık balık yok. Bölgemizde tarım yapan köylüler var.

Onlar da sulama yapamayacak duruma geldi. Önümüzdeki yılın kurak geçmesinden endişe ediyoruz. Şehrimiz Deprem ve pandemi nedeniyle zaten büyük sıkıntı çekti. Bir de kuraklık ortaya çıkarsa büyük sıkıntılar yaşanır" dediler.

İKLİM KRİZİ

İklim krizi nedeniyle önümüzdeki bahar ve yaz aylarında tarım alanlarının sulamasında büyük sıkıntılar yaşanması bekleniyor. Bu durum özellikle gıra ve üretim zincirinde büyük tehdit oluşturacak.

Üretim dengesinin bozulması ekonomik riskleri beraberinde getirecek. Uzmanlar, pandemi döneminde ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkan tarımsal üretimin, korunması gerektiğine vurgu yapıyor.

Anahtar Kelimeler:
KURAKLIK KAPIDA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol