Öne Çıkanlar BALIKÇI TEZGÂHLARINDA KÖPEK BALIĞI ELAZIGSPOR TARAFTAR GRUPLARINDAN ORTAK BASIN BILDIRISI 5 Cenaze 4 Tabut Teknik sorumlu Önder Çınar ile karşılıklı olarak yollar ayrıldı Azim ve Kararlılıkla Çalışmalarımızı Sürdürüyoruz

Bu haber kez okundu.

ŞEHİR HASTANESİ ÇOCUK YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ TÜM BÖLGEYE HİZMET EDİYOR.

Konuyla ilgili olarak fethi sekin Şehir Hastanesinden yapılan açıklamada, “ Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanemiz bünyesindeki Çocuk Yoğun Bakım Ünitemiz 2018 yılından beri hizmet vermekte olup mevcut bazı aksaklıkların giderilmesinin ve ülkemizde sınırlı sayıda (100 civarında) bulunan Çocuk Yoğun Bakım Uzmanlarından birinin hastanemize atanmasından sonra tam kapasite ile aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır. En son teknoloji ile uyumlu tıbbi cihazlarla donatılan Çocuk Yoğun Bakım Ünitemiz ilimize ve bölge illerine hizmet etmektedir.

Sağlık Bakanlığı'nca 3. düzey Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi olarak tescil edilmiş olan Çocuk Yoğun Bakım Ünitemiz 112 Acil Sağlık Hizmetleri ile entegre olarak kritik durumdaki çocukların kabul edildiği, en üst düzeyde tıbbi bakım ve tedavinin yapılabildiği bir merkezdir. Kliniğimizde 13 adet tek kişilik izole yoğun bakım odası mevcuttur. Yoğun bakım ünitemizde izolasyon tedibiri gerekecek hastalar için ayrılmış 1 adet temas ve solunum izolasyon odası bulunmaktadır.” Denildi.

Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde multidisiplinler yaklaşımıyla kritik çocuk hastalara 24 saat süresince yaşamsal destek verildiğini belirten Çocuk Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Şahin Sincar “Yaşamsal fonksiyonları risk taşıyacak şekilde bozulmuş her hasta kritik hasta olarak tanımlanır. Yenidoğan döneminin bitiminden 1 ay- 18 yaş arası çocuklar; vücut yapısı, fizyolojisi ve psikolojisiyle yetişkinlerden çok farklıdır. Yoğun bakım takip ve tedavisi gerektiren durumlarda yetişkin yoğun bakımları, çocukların tedavi ve bakım ihtiyaçlarının karşılanmasında yetersiz kalır. Bu nedenle çocukluk yaş grubunda görülen hastalıkların ve tedavilerinin farklılık göstermesi nedeniyle bu yaş grubundaki kritik hasta çocuklar çocuk yoğun bakımlarda tedavi edilmektedir.  Çocuk yoğun bakım üniteleri, bebekliğin ve çocukluğun her döneminde acil vakaların tedavi ve kontrolüne yönelik ekipmanlarla donatılır.

Çocuk yoğun bakım ünitelerinde çocuk hastalıkları alanında uzmanlaşan hekimler, hemşireler ve yardımcı sağlık personelleri tarafından oluşturulan multidisipliner ekipler görev alarak yaşam bulguları risk altında olan çocuklar 24 saat kesintisiz olarak izlenmektedir.

Yoğun bakım ünitelerinde hasta mahremiyetinin korunması, bulaşıcı hastalıkların yayılmasının önlenmesi, gerekli hijyenin sağlanması ve hasta konforunun sağlanması gibi hususlara yönelik olarak çocuk yoğun bakım ünitelerinde izole ve tekli odalar yer alır. 

Ünitemiz 112 Acil Sağlık Hizmetleri ile entegre olarak kritik durumdaki çocukların kabul edildiği, en üst düzeyde tıbbi bakım ve tedavinin yapılabildiği bir merkezdir. Kliniğimizde 13 adet tek kişilik izole yoğun bakım odası mevcuttur. Yoğun bakım ünitemizde izolasyon tedibiri gerekecek hastalar için ayrılmış 1 adet temas ve solunum izolasyon odası bulunmaktadır.” dedi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol