Öne Çıkanlar Biletler 10 TL! BÜYÜK ACININ ÜZERİNDEN BİR YIL GEÇTİ Jandarma En İyi Narkotik Polisi Anne Projesi Kapsamında Bilgilendirme yaptı İnsan Kaçakçılığını Meclise Taşıdı Emniyetten Uyuşturucu Tacirine Operasyon

Bu haber kez okundu.

SU POLEMİĞİ SÜRÜYOR

13.09.2021 tarihli Gazetemiz ’de yayınlanan “KORUK SUYA MUHTAÇ” Haberi ile ilgili olarak; DSİ 9. Bölge müdürlüğü açıklama yaptı. Yapılan açıklamada muhtarın yaptığı açıklamanın doğruları yansıtmadığını ifade ederken, Elazığ Çemişgezek karayolunda geçen sifon yapısındaki arıza ve karayolu ulaşımının güvenliğinden dolayı 13.130 dekar alana sulama suyu iletilemediğini de söylüyor.

Haberde “Elazığ merkeze Bağlı Koruk Köyü Muhtarı Yetkin ARPA, DSİ’nin komşu köylere su verdiğini, ancak köylerine kasıtlı su vermediğini, 20 bin dönüm sulanabilir arazileri olmasına karşın su verilmediği, hiç kimse bize sahip çıkmıyor, kasıtlı bir hareket var, ağaçlar kurumasın diye tanker ile sulandığı iddialarında bulunduğu” belirtilmişti.

DSİ 9. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ KÖYÜN ALT KISMINA SU VERİLDİĞİNİ SÖYLEDİ.

Konuyla ilgili olarak DSİ 9. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklmada, “Kuzova Pompaj Sulaması 1. Kısmın sulama alanı 47.830 dekar olup,  Pirinçci, Muratcık, Fatmalı, Dallıca, Koruk ve Dambüyük olmak üzere toplam 6 köyün arazilerini kapsamaktadır. Bu köylerde ayrıca toplulaştırma çalışması da yapılmıştır. Pompajlı basınçlı borulu sulama sistemi olarak gerçekleştirilen sulamada, enerjiden tasarruf, suyun verimli kullanılması, su israfının önlenmesi, verimli tarım yapılabilmesi için hidrantlara ön ödemeli ulturasonik sayaçlar takılmış olup, çiftçilerimiz, arazilerine sulama suyu almak istediklerinde kartlarını okutarak suyu alabilmektedirler. 

Kuzova Pompaj Sulaması 1. Kısım kapsamında suyun Keban Barajından 822 m kotundan çekilerek sulama alanlarına pompalandığı pompa binasında, 11.250 KW kurulu gücünde 6 adet pompa mevcut olup, 5600 l/s debiye pompalama kapasitesine sahiptir.

Proje kapsamında 125 metre yüksekliğe pompalanan su,  21.432 metre uzunluğundaki S1 kanalına aktarılmak suretiyle 22.700 dekar alanın sulanmasını temin etmektedir. 178 metre yüksekliğe pompalanan su ise 32.780 metre uzunluğundaki P20 kanalına aktarılmak suretiyle, 28 adet yedek ve 48 adet tersiyer kanal vasıtasıyla 25.130 dekar alanın sulanmasına hizmet etmektedir.   

Kuzova Pompaj Sulaması 1. Kısım S1 ana kanalından, Koruk Köyü arazilerinin kotun kurtardığı alt kotlarında bulunan arazilerine sulama suyu verilmektedir. P20 ana kanalından ise 13. Yedeğe kadar olan 12.000 dekar alana sulama suyu verilebilmektedir. 13. Yedek kanaldan sonrasına ise, Elazığ Çemişgezek karayolunda geçen sifon yapısındaki arıza ve karayolu ulaşımının güvenliğinden dolayı 13.130 dekar alana sulama suyu iletilememektedir.

DSİ, sulama projelerini gerçekleştirirken, hiçbir ayırım göstermeden sulanabilir verimli arazileri sulamak için çalışmaları yapar ve bunların hangi köye ve vatandaşa ait olduğuna bakmaksızın hayata geçirmekte ve geçirmeye de devam etmektedir. 

Söz konusu sulamanın pompajlı ve yüksek terfili olmasından kaynaklı artan enerji bedellerinden dolayı yöre çiftçilerinin aralarında kuracakları bir kooperatif veya sulama birliği vasıtasıyla işletilmesi mümkün olamadığından, yukarıda ifade edilen alanların sulanması amacıyla 2018 yılından beri sadece 3 sene boyunca söz konusu sulamanın işletme ve bakım faaliyetleri yapılan iş kapsamında yüklenici firmaya yaptırılmaktadır.”

Anahtar Kelimeler:
SU POLEMİĞİ SÜRÜYOR

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol