banner30
Öne Çıkanlar YILDIRIM TEŞKİLAT ÇALIŞMALALARINI DEĞERLENDİRDİ Bakanlık 10 Yılda 38 Milyon Lira Ceza Uyguladı Elazığ İl Jandarma Komutanlığı Zehir tacirlerine Nefes Aldırmıyor Harput Kavşağında Zincirleme Kaza Basın İlan Kurumu 60 yaşında

Bu haber kez okundu.

TEPKİLER SÜRÜYOR

Elazığ'da 24 Ocak tarihinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde evleri hasar gören vatandaşlar için TOKİ tarafından yapılan deprem konutları hak sahiplerine teslim edilmeye başlandı.

Depremin hemen ardından yapımına ilk olarak başlanan ve 7 ayda tamamlanan Dilek ve Petek Sitesi’ndeki konutlar hak sahiplerine teslim edildi. 

TÖREN YAPILMADI

Konutların anahtar teslimi için Cumartesi günü saat 13:00'te Dilek ve Petek sitesi önünde program yapılması öngörülüyordu. Ancak kura sistemi nedeniyle hak kaybına uğradıklarını iddia eden vatandaşların tepkisi nedeniyle  tören yapılmadı. Gün içerisinde site yönetimine giden bazı hak sahipleri evraklarını verip anahtarlarını teslim aldı.

GERGİNLİK YAŞANDI

Kura yöntemini kabul etmeyen hak sahipleri, kendilerine verilen sözlerin yerine getirilmediğini savunarak yetkililerle görüşmek istedi. Ancak bölgeye herhangi bir yetkili gelmedi. Anahtarların gizli şekilde verildiğini iddia eden bazı hak sahipleri duruma tepki gösterdi. Gerginliğin yaşandığı site önünde güvenlik önlemi alındı.

Bir hak sahibi yaptığı açıklamada, "Arkası olan, dayısı olan öndeki evleri aldılar. Biz de garibanlar sessiz sedasız bekledik. Bizi de böyle yaptılar. Benim evim 128 metrekareydi. Evim köşe başındaydı. Benim arkada ne işim var." dedi.

Bir hak sahibi ise. "Herkesin tapusuna bakarak versinler. Biz yerimizi istiyoruz. Biz temel atmadan yerimizi istemiştik. Benim evim öndeydi. Götürmüşler arkaya vermişler. Ben neden arkaya gideyim ki? " diye konuştu. 

SEMBOLİK ANAHTAR TESLİM

Elazığ Valisi Erkaya Yırık, AK Parti Elazığ Milletvekilleri Metin Bulut, Sermin Balık, Zülfü Demirbağ ve Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, daha sonra Dilek ve Petek Sitesine giderek hak sahibi bir vatandaşa anahtar teslim etti.

3. Kat, 13 numaralı dairenin hak sahibi Neslihan Temiz’e evinin anahtarını takdim eden Elazığ Valisi Erkaya Yırık: "Yaklaşık bir ay önce 24 Ocak tarihinde meydana gelen depremde evlerini kaybetmiş olan Dilek Sitesi’nin sakinlerine çektiğimiz kurayla evlerini ve bloklarını belirlemiştik. Bugün itibariyle Neslihan Temiz hanımefendiye kendisine o gün orada çıkmış olan 3. Kat 13 numaralı dairenin anahtarını devlet büyüklerimiz adına takdim ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın tensipleriyle yapılan bu işlemde de sizlere selamlarını sevgilerini iletiyorum. Hayırlı olsun.” dedi.

Merkez üssü Sivrice ilçesi olan 6.8 büyüklüğündeki depremde Elazığ'da 37, Malatya'da ise 4 vatandaş hayatını kaybetmişti. Depremde binlerce konut ise  hasar görmüştü. Deprem sonrasında  bölgedeki çalışmaları yakından takip eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca kentin 10 farklı noktasında yaklaşık 20 bin kalıcı konut yapımına başlanmıştı. Elazığ'da yıl sonuna kadar 8 bin konut tamamlanarak depremzedelere teslim edilecek.

Anahtar Kelimeler:
TEPKİLER SÜRÜYOR

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol